مقالات

شرایط نقل و انتقال برند

 ثبت برند

 

 

 

_ برند مربوطه حتما به ثبت شرکتی رسیده باشد

 

_ برند مربوطه همچنان دارای گواهی اعتبار از لحاظ زمانی باشد، یعنی اینکه باید از زمان اعتبار ثبت برند مدتی باقی مانده باشد پس به شما اعلام می کنیم که همیشه حواستان به انقضا اعتبار برند باشد.

 

_ اگر یکی یا هر دو از خریدار و فروشنده اشخاص حقوقی بودند باید حتما به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند و مشخصات فردی و مالک آن شخص حقوقی را به طور واضح و شفاف در این دفتر مشخص کنند و یک برگه از این شفاف سازی بر روی مدارک ثبت قرارداد، قرار داده شود.

 

 

 

مدارک مورد نیاز جهت نقل و انتقال و ثبت برند

 

 

1.تمامی مدارک ثبت برند شامل روزنامه و آگهی تقاضا، گواهینامه ثبت برند، آگهی رسمی و ... باید در هنگام عقد قرارداد در یک زمینه حاضر باشند.

 

2.کارت ملی و شناسنامه مالک قدیم یا همان فروشنده

 

3.کارت ملی و شناسنامه مالک جدید یا همان خریدار

 

4.مدارکی که دلالت کنند بر رشته فعالیت های این برند برای مالکیت جدید برند

 

5.صلح نامه تنظیم شده در دفتر خانه اسناد رسمی بعد از توافق نامه‌های مربوط به استعلام نقل و انتقال برند با ذکر تاریخ رسمی ایران در بالای قرارداد

 

6.شماره اظهارنامه، شماره ی توافق نامه، شماره ی صلح نامه، شماره‌ی ثبت برند و رمز ورود به سامانه

 

7. اگر انتقال علامت و برند غیر ارادی و قهری باشد باید با رعایت تمامی مقررات توسط ورثه صورت گیرد و تمامی مدارک ارائه رونوشت مصدق گواهی انحصار وراثت با تعیین سهم الارث به ثبت رسیده باشد.

 

8.مدارک نمایندگان قانونی، ( در صورت وجود یک نماینده و یا وکیل قانونی )

 

9.رسید و فاکتور مربوط به پرداخت تمامی هزینه ها

 

 

 

 

 یک درخواست کتبی باید برای این امر داده شود که این درخواست باید دارای موارد زیر باشد.

 

 

 

نکات مهم درخواست کتبی

 

 

1.شماره و تاریخ ثبت برند و علامت در ایران

 

2.اسم و نشانی و تابعیت  مالک جدید و  یا همان خریدار یا نماینده قانونی وی ، در صورت وجود وکیل یا نماینده.

 

3.در صورت انتقال جزئی برند و کالاها  ، بیان کالاها و خدماتی که برند نسبت به آن ها منتقل شده است.

 

 

 

شرط مهم در نقل و انتقال برند

 

 

یکی از شروط مهمی که در نقل و انتقال یک علامت تجاری بسیار مهم است این است که باید طبقه و نوع کالا پس از نقل و انتقال تغییر نکند و به همان شکلی که بود باقی بماند در غیر این صورت نقل و انتقال انجام نمی‌گیرد.

 

برای مثال وقتی که برند و علامت تجاری شما در رابطه با کالاهایی مانند لوازم الکترونیکی باشد بعد از نقل و انتقال برند فرد خریدار حق این را ندارد که کالاهای تولیدی و یا وارداتی شما را تغییر دهد و مثلا به کالاهای صنعتی و یا الکتریکی تبدیل گرداند.

 

نقل و انتقال در اینجا تنها در صورتی صحیح می باشد که فرد خریدار حقیقی یا حقوقی همان برند و کالاهای شما را تولید و یا وارد کند و تنها در همان زمینه فعالیت‌های خود را ادامه دهد، آن هم بخواهد کالاهای دیگر را نیز وارد کند تنها می تواند برند را توسعه دهد و حق اینکه به طور کامل کالا ها را تغییر دهد ندارد.